SGK SSK KATILIM PAYI


Sigorta kapsamında yer alan kişilerin 4A, 4B ve 4C sınıfları içerisinde herhangi bir sağlık faaliyetlerinden yararlanabilecekleri muayene katılım payı sorgulama işlemleri yapabilmeleri ve bu konuda kendilerine verilen müstahak hizmetlerin ne olduğunu öğrenmek isteyen kişiler derhal E-devlet sistemi üzerinden çalışma yapmalıdır. E-devlet bilindiği üzere 2008 senesinde kurulmuş ve tüm devlet kurumları işlemlerinin online bir biçimde yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Kişiler E-devlet sisteminden yararlanmak tamamen ücretsiz olup sadece kişilerin e-devlet sistemine giriş yapabilmesi için kendilerine özel şifresi olması gerekmektedir. PTT şubelerinden sağlanabilen ilgili e-devlet şifresini cüzi miktar karşılığında alabilmeniz mümkündür.

İlgili e-devlet şifresine sahip olmuş kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama adresine giriş yapmaları ve giriş sonrasında karşınıza çıkacak olan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” seçeneğini tıklayarak karşınıza çıkacak gerekli talepler olan E-devlet şifresi ve 11 haneli T.C kimlik numarasını girmeniz sonucunda 4A, 4B ve 4C konsepti içerisinde katılım payı hakkında ki tüm işlemlerinizi online biçimde sağlayabilir tüm sorgulamalarınızı ve haklarınızı bu alandan gerçekleştirebilirsiniz.

 

Belirtilen adres üzerinden kişiler kolay bir şekilde katılım payı ile ilgili bilgi alabilecektir e devlet üzerinden sağlanan bilgiler güncel bilgiler olduğu gibi kişilerin zorunlu olarak üyelik girişi yapması da gerekmektedir. Üyelik giriş yapılmadan bilgi alınamayacağı gibi kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

E devlet üyeliği giriş yapılmadan hizmetlere erişim sağlanamayacağı gibi muayene katılım konusunda kim için bilgi alınacaksa, o kişinin e devlet üyeliği kullanılmalıdır. E devlet için mobil uygulamalar da kullanımda olduğundan dolayı kişiler mobil olarak da sorgulama yaparak bilgi alabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*