SGK SÜT İZNİ SÜRESİ VE SAATLERİ


Sosyal Güvenlik Kurumunun anne adaylarına vermiş olduğu en önemli süt izni tamamen doğum yapmış bir annenin, çocuğunun gelişimi açısında yapacağı görevler karşılığında sağlanmaktadır. Yeni doğan çocuğun her zaman süt ihtiyacını alabilmesi ve bu kulvarda gelişim açısından önem kazanması bakımından devletin vermiş olduğu süt izni  8 hafta olarak bilinmektedir. Verilen süre ücretli süt izni olarak bilinir ki kişiler alacakları süt izni içerisinde herhangi bir maaş kesintisine uğramadan 8 hafta boyunca süt iznini kullanabilecektir. Süt saatleri konusunda tekrar izin kazanabilmek için muhakkak 8 haftalık sürecin net olarak bitmiş olması gerekir. İşlem bitimi sonrasında anneler ilk 6 ay süre zarfında günde 3 saat, ikinci 6 aydan sonra günde 1,5 saat süt iznini kullanabilecektir.

Değerli olan süt izninde ki tüm süre ve saatler tamamen anne adayları tarafından belirlenmesi isteniyor. Kişiler kendi saatlerine göre çocuklarına zaman ayırabilmek suretiyle bir takım süre ve bir takım saat dilimleri belirleyerek çocuklarının gelişimine destek olmaya devam edebiliyor.

Süt izni sadece anneler için sağlanan bir hak olduğu için erkeklere bu tür bir izin verilmemektedir. Süt izni kullanan anneler, hem çalışıp hem de çocukları ile ilgilenme fırsatı bulmaktadır. Süt izninde iş veren ile yapılan ek anlaşmalar ile birlikte sürelerde uzatma yapılabilmektedir. Fakat kişilerin temel olarak sahip olması gereken haklar, mevzuatlarda da belirtildiği gibi ilk 6 ay süre zarfında günde 3 saat, ikinci 6 aydan sonra günde 1,5 saat olaraktır. Bu sürelerin altına inilmesi mümkün olmadığı gibi belirtilen anlaşma şartları dahilinde süre arttırılabilir. Annelerin çocuklarının gelişimimi konusunda süt izni sayesinde herhangi bir endişe durumu da ortadan kaldırılmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*