SGK TESCİL VE HİZMET DÖKÜMÜ


Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sigortalanan bir kişi için hesap açılmaktadır. Hesap ile birlikte kişinin sigortası işler hale gelirken, kişiler SGK tescil sorgulaması yaparak sigorta işlemlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilmektedir. Bu işlemler sadece sigortanın açılışı için geçerlidir. Sigorta takibi için SGK tescil sorgualma yerine SGK hizmet dökümünün alınması gerekmektedir. Hizmet dökümü ise yine e devlet üzerinden kullanılabilir durumdadır ve tüm sigortalılar sigortasına dair hizmet dökümünü alabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Alma

Kişilerin SGK hizmet dökümü alma işlemlerini yapabilmesi için ilk olarak e devlete giriş yapması gerekmektedir. E devlet üzerinden kullanıma sunulan SGK işlemlerinde kişilerin üyeliği üzerinden sonuçlara ulaşılmaktadır. Bu bakımdan kim için SGK hizmet dökümü alınacaksa, o kişinin e devlet üyeliğinin kullanılması gerekmektedir. Sisteme üyelik girişi yaptıktan sonra ise kişilerin 4A hizmet dökümü gibi hizmetlere tıklaması yeterlidir. Aynı 4A seçeneğinde olduğu gibi 4B ve 4C için de sigorta hizmet dökümü almak mümkündür. Bu bakımdan kişiler sigorta farkı olmaksızın hizmet dökümünü alabilmektedir.

 

SGK hizmet dökümü almak isteyen kişilerin belirtilen adımları takip etmesi yeterlidir. E devlet üzerinden yapılan işlemlerde en çok üyelik sorunu yaşanırken, üyeliği bulunmayan kişilerin üyelik alması zorunludur. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortasının takip edilmesi için aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz. SGK’nın tüm hizmetleri tamamen ücretsizdir.  https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresi ziyaret edilebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*