SGK TÜP BEBEK UYGULAMASI


Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamı altında çalışıyor olmasına bağlı olarak tüp bebek desteği almalarına karar vermeleri sonrasında sağlık uygulaması olarak bilinen tebliğleri yerine getirmeleri sonucunda üreme yöntemi tedavilerinden yararlanabilmesi mümkün olacaktır. Eski dönemlerde tüp bebek tedavilerinin herhangi bir kapsamda olmayacak olması sonucunda kişiler SGK bünyesi altında ilgili tedaviyi göremiyorlardı. Getirilen uygulamada kişilerin evli olma şartları başta olmak üzere en az genel sağlık sigortasına tabi olması gerekmektedir. İlgili şartlara sahip olan kişiler tüp bebek uygulamasına sahip olabilecektir. 2016 dönemi için tüp bebek uygulamasında getirilen diğer şartlarda tedavi görecek kişilerin en az 23 yaşından, en fazla ise 39 yaşında olması şartı aranmaktadır. Uygulamanın yapılacağı veya kişinin tedavi göreceği merkezlerde muhakkak SGK anlaşması olması gerekmektedir. Son olarak kişilerin bu durumdan yararlanabilmesi için muhakkak sağlık kurulu raporu istenecek ve ilgili rapora bağlı olarak tüp bebek uygulaması yerine getirilecektir. Kayıtların tutulması işleminden sonra sigortalı olan kişilerin tamamen SGK kapsamında tüp bebek uygulamasına sahip olması mümkündür.

Kişilerin bebek sahibi olmak için en çok başvurduğu yöntemlerden birisi tüp bebek olurken, SGK bu konuda gerekli desteği sağlamaktadır. Bu açıdan kişilerin tüp bebek yöntemlerinde ilk olarak SGK’nın hangi şartlarda tüp bebek desteği verdiğini öğrenmesi ve ardından işlemlerini bu yönde yapması gerekmektedir.

Tüp bebek oldukça masraflı bir işlem olduğundan dolayı kişilerin SGK güvenceli bir şekilde bu işlemleri yaptırması gerekir. Üstelik tüp bebeğin ilk denemelerde başarısız olunması halinde tekrarlanması da söz konusudur ve bu da maliyeti arttıran önemli unsurlardan birsidir. Kişilerin maddi açıdan herhangi bir zorluk yaşamaması adına SGK’nın güvencesi ile tedavi olması daha iyi olacaktır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*