SGK YETİM AYLIĞI SORGULAMA


Sigortalılık kapsamında yer alan kişilerin vefat etmesi durumunda çocuklarının veya eşlerinin almış oldukları aylık bildirgesine verilen isim yetim aylığıdır. Kişilerin sosyal bakımdan yaşama güvencesine destek veren SGK üzerinde yetim aylığı bağlayabilmek için kişilerin muhakkak konu hakkında başvuru dilekçesi hazırlaması gerekmektedir. Kişilerin aldığı yetim aylığı tamamen ilgili kişilerin sigortalı bir işe başlamasından sonra kesileceği gibi, sadece çalışmadıkları durumlarda konu hakkında yetim aylığı almaya devam edeceklerdir. Kız ve erkek çocukları dahil olmak üzere yaş fark etmeden sigortasız olma veya eğitim görevi içerisinde oluyor olması sonucunda bir çok aylıklar kişiye bağlanabilmektedir. Bu tür işlemlerin bildirgesi tamamen kişilerin elinde olduğu gibi, kişiler SGK’ya bildirim yapmamaları durumunda konu hakkında herhangi bir yetim aylığı alamazlar.

Kişilerin E devlet sistemi üzerinde muhtaçlık, yetim aylığı konusunda başvuru yapabilmeleri ve yetim aylığı hakkında bir çok verilere göz atabilmeleri mümkündür. Dışarıda yapacağınız işlemlerin aynısını internet üzerinden yapacak olmanızın size getirdiği kapsamlar oldukça caziptir. E devlet üzerinden işlem yapacak kişilerin muhakkak e devlet şifresine sahip olması gerekir. Şifre sahibi olan kişiler direk https://www.turkiye.gov.tr/muhtac-dul-ve-yetim-maasi-basvurusu olan adrese giriş yaparak yetim aylığı başvurusu yapabilirler.

 

Yetim aylığı gibi sosyal yardımlar için kişilerin belirtilen adres üzerinden işlem yapması gerekmektedir. Yapılan işlemler ile birlikte herhangi bir sorun yaşanmadan kişilere maddi destek sağlanabilmektedir. Bu konuda dikkat edilen tek nokta, kişilerin yardım almak için yeterli şartları taşımasıdır. Bu sayede kişilerin başvurusu sonrasında ilgili kurumlar tarafından gerekli destek sağlanmaktadır. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanmak adına ilgili bağlantıyı kullanabilir ve e devlet üzerinden işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.  Sosyal yardımlar pek çok konuda kişilerin rahat bir yaşam sürdürülmesi sağlanmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*