SGK YILLIK İZİN SÜRELERİ


Sosyal Sigortalar Kurumu hakları içerisinde işçinin işverenden yıllık izin talep edebilmesi için 1 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir. Ki işçilerin 1 yıl net olarak iş yapmamış olması doğrultusunda hiç bir gerekçe ile işverenlerden yıllık izin talep edemeyeceklerdir. Zira bu konuda 1 yılını doldurmuş işçilerin yıllık izin kullanmaları tamamen ana hakları arasında yer alırken 1 – 5 yıl arası çalışan kişilerin yıllık 14, 5 – 15 yıl çalışmış kişilerin yıllık 20 gün, 15 yıldan fazla çalışmış olan kişilerinde yıllık izin süreleri 26 gündür. Yıllık izin çeşitli sebeplerle kullanılabilmektedir. Belirlenen bir tarih içerisinde tamamının kullanılması gerekmemektedir. Fakat 1 yılını doldurmamış kişilerin hiç bir sebeple izin kullanabilmeleri maalesef ki mümkün değildir. 18 yaşından küçük veya 50 yaşından büyük olan kişilerin hizmet süreleri önemli olmamaksızın 20 günden az izin kullanamazlar. Ki özel sektörde yer alan işverenlerin bu konuda işçilerine yıllık bakımdan 20 günden fazla yıllık izin vermeleri ana şartlar arasında yer almaktadır.

Yıllık izin konusunda işverenler tarafından işçilerin sürekli hakları yenmektedir. Bu bakımdan kişilerin mevcut bilgiler dâhilinde ne kadar bir izin hakkının olduğunu öğrenmesi ve bu hak doğrultusunda izin yapması gerekmektedir.

Kişilerin izin süresi boyunca, mevzuatlarda belirtilen haklardan yararlanması mümkündür. Bu açıdan kişilerin izin sırasında da kişilerin hangi haklara sahip olduğu ile ilgili bilgi alınabilmektedir.  Sizler de konuyla ilgili durumunuzu kontrol etmek adına belirtilen işlemleri yapabilirsiniz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*