SSK 4A EMEKLİLİK KAYDI VE EMEKLİLİK HESAPLAMA


4a Emeklilik Kaydı

Kişilerin çalışma hayatında ki en önemli durumları olarak bilinen ve prim karşılığında ödenmek suretiyle emekli olunması mümkün olan sistemlerden birisi de 4A emeklilik kaydı olarak bilinmektedir. Kişilerin sosyal hayatlarını garantiye alabilmesi bakımından bu tür işlemlerden son derece yararlanabilmesi açısından herhangi bir kaydı olup, olmadıklarını incelemek istemektedirler. Sıklıkla kullanılan işlemlerden birisi olmasına rağmen yüksek önem arz eden ilgili emeklilik kaydını öğrenmek isteyen kişiler e-devlet sisteminden yararlanarak tüm işlemlerden en iyi şekilde yararlanabilirler. E-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan çalışmalardan verim alabilmek ve tüm işlemleri sorgulayabilmek için muhakkak e-devlet şifresine sahip oluyor olmanız gerekmektedir. İlgili şifreye sahip olmayan kişiler cüzi miktar karşılığında PTT üzerinden kendilerine e-devlet şifresi alabilirler.

Şifresini almış kişiler 4A emeklilik kaydı yapabilmek ve buna ilişkin tüm alanları inceleyebilmek için muhakkak https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi bağlantısına giriş yapmaları gerekmektedir. Yapılacak olan giriş içerisinde gelecek olan sayfa içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Açılacak olan sayfa içerisinde sizlerden istenen T.C kimlik no ve e-devlet şifresi bilgilerini girmeniz halinde koşulsuz şekilde tüm bilgilerden yararlanabileceksiniz.

4A Emeklilik Hesaplama

SSK biriminde yer alan 4A kapsamında bulunan kişilerin belli bir prim gününü doldurması sonucunda toplam çalışma süreci endeksi baz alınarak emeklilik yaşı hesaplaması yapılabilmektedir. Kişilerin fiili çalışma süreci önemli olup, ne kadar süredir çalıştıkları ve bu süre içerisinde ne zamandan beri prim ödemesi yaptıkları en önemli etkenlerden birisi haline gelmektedir. Kişilerin bu bağlamda tüm bilgiye sahip olarak ilgili 4A kapsamında emeklilik hesaplama işlemi yapabilmesi için kesinlikle e-devlet sistemini kullanıyor olması gerekmektedir. İlgili sistemi kullanmak isteyen kişilerin derhal e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Şifreye sahip olmayan kişiler direk ilgili PTT şubelerinden yeni bir e-devlet şifresi alabilirler. Alınan e-devlet şifresi ile 4A emeklilik hesaplamayı nasıl yapabileceğinizi, aşağıda anlattık.

Tüm kriterleri baz altına alarak 4A Emeklilik Hesaplama işlemi yapabilmek için mutlaka https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim olan bağlantıya giriş yapmanız ve ilgili sayfa içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” olan sekmeye tıklamanız gerekmektedir. İlgili sekme içerisinde yeni açılacak olan sayfa üzerinde e-devlet şifrenizle birlikte T.C kimlik numaranızı girecek olmanız ilgili sisteme bağlanmış olmanız anlamına gelip 4A emeklilik hesaplama işlemini de sağlıklı bir şekilde yapabiliyor olmanıza olanak sağlayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*