SSK ASKERLİK BORÇLANMASI


Kişilerin askerlik hizmeti alması sonucunda yedek subay olarak hizmet görevini tamamlamış olması veya yedek subay okulunda eğitim almış olması suretiyle mevcutta yer alan askerlik süresinin tamamına veya bir kısmına askerlik borçlanması oluşturabilir. Askerlik borçlanmasında ki esas durum prime esas davranarak kişinin günlük asgari kazancı ele alınarak %20sine kadar borçlandırma yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması alacak kişinin belirleyeceği gün sayısına göre borçlanma miktarı tamamen değişken hale gelmektedir. Askerlik borçlanmasından yararlanacak olan kişilerin 6 ay içerisinde herhangi yatmış bir primi bulunmuyorsa herhangi bir hizmetten yararlanma imkanı olmayacağı gibi askerlik borçlanmasından da yararlanabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle askerlik borçlanmasının tamamı veya bir kısmı gerçekleşebilmesi için sigortalının müstahaklığına bağlı olan bir durumdur.

Askerlik borçlanması yapacak kişilerin gerekli evrakları hazır etmesi ve nasıl bir borçlandırma istediğini Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine dilekçe halinde talep etmesi gerekmektedir. Borçlanmada ki hesaplamalar tamamen kişinin sigortalı sayısına bağlı olarak ve günlük kazanç endekslerine, oranlarına ve yaptığı askerlik süresine bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Askerlik borçlanması erkekler için sunulan bir imkân olurken, kadınlar için de doğum borçlanması yapılabilmektedir. Doğum borçlanmasını yapan kadınlar ad prim eksiğini tamamlayarak emekli olma şansını elde etmektedir. Konuyla ilgili tüm mevzuatlar hazırlandığı için yapılacak işlemler için kolay bir şekilde kurum üzerinden işlemler yürütülebilir.

SGK borçlanma işlemlerinde kişilerin prim miktarına bağlı olarak ödeme yapması gerekmektedir. Bu bakımdan borçlanma gününün ne kadar olacağı çok önemlidir. Kişilerin daha fazla ücret ödememek adına ihtiyacı olduğu kadar prim borçlanması yapması gerekmektedir. Böylece en az ödeme ile kişiler prim borçlanması yapabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*