SSK KADEMELİ EMEKLİLİK


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer alan sigortalılık kapsamında ki 4A, 4B ve 4C sınıflarında yer alan kişilerin çalışmış oldukları günlerin tamamen prim gün sayısı içerisinde yer alması ve ilgili mevzuatta yer alan 5510 sayılı kanunlar gereğince emekli olabilmelerine yönelik bir çok şartlar yer almaktadır. Ki kişilerin kademeli emekli olabilmesi ve bu doğrultuda erken emekli olabilmesi bay ve bayan olarak tamamen farklılıklar göstermektedir.

Bu kapsamda yer alan kişilerin sigortalı olarak ilk işe giriş tarihi birçok durumu tamamen etkileyebilmektedir. Kişilerin belli şartlar doğrultusunda kademeli emeklilik şartlarına geçiş yaparak daha erken emekli olabilmeleri mümkün olabilmektedir. Getirilen sonuca göre bayanların, erkeklere göre daha az primle ve daha az prim gün sayısı ile emekli olabilmeleri mümkün kılınmıştır. Kadın adaylar 1981 yılından önce başlamış ise 5.000 gün sayısı ile emekli olabilmektedir. Erkek adaylar ise 1976 ve öncesinde başlamış ise 25 yıl çalışma şartıyla 5.000 gün sayısı ile kademeli emekliğe geçiş yaparak tüm haklarına sahip olabilmektedir.

 

Belirtilen emeklilik sisteminde kişilerin ne zaman emekli olacağını öğrenmesi noktasında online olarak bilgi alabilmesi mümkündür. İnternet üzerinden kullanıma sunulan ne zaman emekli olurum Uygulamasının kullanılması ile birlikte kişiler ne zaman emekli olacağını daha kapsamlı bir şekilde araştırma yapma şansını elde etmektedir. Uygulama üzerinden yapılan işlemler sonrasında kişilerin eksik primleri kaç gün Sonra emekli olabileceği gibi tüm bilgiler öğrenilmektedir. Sizler de belirtilen işlemleri yaparak emeklilikte dair merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim bağlantısı üzerinden sorgulama yapılabilir.

Bağlantı üzerinden e devlete erişim sağlanacağından dolayı kişilerin sorgulama yapabilmesi için mutlaka e devlet üyeliğini kullanması gerekecektir. Üyelik girişi yapıldıktan sonra ise herhangi bir şekilde ek bir ücret ödemeyen ya da işlem yapılmadan direk uygulamadan yararlanılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*