SSK PRİM AFFI


Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu doğrultusunda sigortalı olmaları sonucunda bir takım prim borçlarına neden olduğu görülmektedir. İlgili primlerin sıfırlanması veya birçok borçlanma desteği ile eksik olan prim sürelerinin ilaveten eklenmesi gibi durumlar prim affı sayesinde sağlanabilmektedir. Kişilerin mevcutta olan prim borçlarını getirilmiş olan torba yasası gereğince sıfırlayabilmesi tamamen mümkün olacaktır.

Kişilerin 4A, 4B ve 4C kapsamında yer alacak olması yeterli olacaktır. Ki sigorta işlemlerinden kaynaklanan prim gecikmeleri ve eklenmemiş olan prim gün sayısı gibi durumlarında ilgili af içerisinde tamamen düzenlenmesi ön görülmüştür. Getirilen af niteliği içerisinde kişilerin ilgili durumlardan yararlanabilmesi için muhakkak, Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde yazılı dilekçe doğrultusunda başvuru yapması ve ilgili prim affı niteliğinde işleme sahip olması gerekmektedir.

İsteğe bağlı olan sigortalılıklardan yararlanan kişilerinde bu konuda SSK prim affı imkanlarından yararlanabilmesi mümkün olacaktır. Daha çok emeklilerin işine yarayacak olan prim affı, kişilerin prim gün sayısına orantı sağlayacağı gibi ilgili işlemler doğrultusunda kişiler prim affı nedeniyle daha çabuk emekli olabileceklerdir.

SSK prim affı artık yürürlükte olmayan bir düzenlemedir. Bu nedenle 2016 yılı sonrası da herhangi bir şekilde SSK prim affı gibi bir imkan olmayacaktır. Kişiler prim affı yerine borçlanma yoluna giderek eksik primlerini tamamlayabilmektedir. Erkek ve kadınlar için getirilen farklı borçlanma yolları tercih ederek sizler de eksik primlerinizi tamamlama şansı elde edebilirsiniz. Prim borçlanmasında en çok dikkat edilmesi gereken detay kişilerin eksik priminin ne kadar olduğunun tespit edilmiştir. Eksik prim tespit edildikten sonra prim miktarı kadar borçlanma yoluna gidilerek minimum ödeme ile prim elde edilebilir. Kişilerin prim borçlanma yolunda dikkat etmesi gereken Önemli bir detay prim borçlanması için ödemelerin yapılacak olmasıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*