TRAFİK CEZASI ÖDEME


Trafik cezası alan kişilerin cezalarını ödemesi için internet üzerinden de hizmetler kullanıma sunularak kolaylık sağlanmıştır. Bu imkânlar sayesinde tüm araç sahipleri online olarak trafik cezası ödeme işlemlerini yapabilmektedir.

Trafik cezası ödeme konusunda kişilerin yararlanabileceği resmi kaynak, GİB’tir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan online internet vergi dairesi sayesinde ceza konusunda kolay bir şekilde işlem yapılabilir. Trafik cezası konusunda işlem yapılabilmesi için kişilerin ilk olarak GİB sitesine giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapıldığında ise menü üzerinden aşağıdaki resimde görüldüğü gibi motorlu taşıtlar seçilmelidir. Bu ekran ise şöyledir;

Seçim yapıldıktan sonra ek bir menü ekrana gelmektedir. Bu bölümden ise trafik cezası ödeme için en üst bölümde yer alan seçenek takip edilmelidir.

Seçim sonrasında ise son olarak formun doldurulması gerekir. Formun doldurulması ile birlikte kişilerin ceza bilgileri ekranda görüntülenir.

Ceza ile birlikte aynı şekilde vergi durumu da kontrol edilebilmektedir. Ceza ödeme isteyenler ceza bölümünden mevcut cezalarını inceleyebilir ve istediği ceza için trafik cezası ödeme işlemlerini yapabilir. Bu konuda ödeme bağlantısına tıklanması yeterlidir. Ödeme konusunda ise kredi kartı kullanılmalıdır. Kart kullanıldıktan sonra ceza ödemesi tamamlanmış olacaktır.

İnternet üzerinden ödeme yapamayacak kişiler ise kurumlara giderek elden nakit ile ödeme yapabilmektedir. Bu imkan da kişilere tanınmıştır. Üstelik 15 gün içerisinde yapılan ödemelerde erken ödeme indiriminden de yararlanılması ve daha az ceza ödemesinin yapılması mümkün olmaktadır.

Alternatif Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Belirtilen resmi yollar dışında trafik cezası ödemek isteyenlerin başvurabileceği başka kaynaklar da bulunmaktadır. Trafik cezası ödeme için kişilerin bankalara gitmesi yeterli olabileceği gibi aynı zamanda online bankacılık sistemleri de kullanılabilir. İlgili sistemlerde ödeme işlemleri nakit ya da kredi kart üzerinden yapılabilmektedir. Ödeme yapılması için ilk olarak sistemler üzerinden trafik cezası sorgulaması yapılması gerekmektedir. Ceza sorgulaması sonrasında kişilerin ceza dökümü alınarak, ceza ödeme işlemlerine geçiş yapılabilmektedir. Kişiler trafik cezası sorgulama konusunda da aynı ekranları kullanabilmektedir. Bankalar ve online bankacılık kanalları aracılığıyla yapılan trafik cezası ödeme işlemlerinde ek ücretler ve komisyonlar farklılık gösterebilmektedir. Kişiler GİB üzerinden yapacağı tüm işlemlerde https://intvrg.gib.gov.tr/ adresini ziyaret etmelidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*