TRAFİK CEZASI SORGULAMA


GİB Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri

Trafik cezası sorgulama ve aynı zamanda kredi kartı ile ödeme yapmak için tek platform gib.gov.tr uygulaması olan internet vergi dairesi uygulamasıdır. Diğer uygulamalar üzerinden sadece trafik cezası sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu sebepten online trafik cezası ödemeleri için vatandaşlarımızın tercih etmesi gereken uygulama “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” işlemi olmalıdır. Sorgulama yapmak için öncelikle yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir. Uygulamayı açtıktan sonra ödeme sayfasına ulaşmak için öncelikle sorgulama yapmanız gerekmektedir. Sorgulama için sizden istenen bilgiler aşağıdadır.

  • Plaka bilgisi
  • Özel Plaka bilgisi
  • T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası
  • Tescil Tarihi

Sorgulama yaparak sizden istenen bilgileri gireceğiniz ekran görüntüsü şu şekildedir. Gereken bilgileri girerek bir sonraki pencereyi açabilirsiniz.

Bilgilerini girerek karşınıza çıkan yeni pencere üzerinde mükellef bilgileri başlığı altında aracınıza ait genel bilgiler yer almaktadır. Mükellef bilgileri dışında “motorlu taşıtlar vergisi”, “ceza bilgileri”, “tahsilatlar” ve “beyanlı trafik cezası ödeme” başlıkları bulunmaktadır. Trafik cezası sorgulama ve ödeme yapacağımız için bizim seçmemiz gerekn başlık “ceza bilgileri” başlığı olmalıdır. Ceza bilgileri başlığını seçtikten sonra aracınıza ait trafik cezası varsa ekranda görülecektir. Yönlendirmeleri takip ederek kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak trafik cezanı yoksa “trafik para cezanız bulunmamaktadır” uyarısı ile karşılaşacaksınız.

Sorgulama işlemleri için kişilerin https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU adresini ziyaret etmesi gerekir.

EGM Trafik Cezası Sorgulama Ve Otopark Sorgulama

EGM trafik cezası sorgulama uygulaması sayesinde trafik cezalarınızı online olarak sorgulayabilir ve trafik cezası ödeme için de GİB internet vergi dairesini kullanabilirsiniz. Günümüzde artan araç trafiğinde kazaları önlemek ve trafik kurallarına uyulmasını sağlamak amacıyla trafik cezaları artmış durumdadır.

Caydırıcı önlem niteliğindeki trafik cezaları, hem vatandaşların hayatlarını korumayı hem de trafiğin akışına sağlık kazandırmayı amaçlamaktadır. Ancak insanlar trafik cezaları bulunup bulunmadığını nasıl öğreneceklerini bilememektedirler. Trafik cezası sorgulama yapmak için EGM tarafından vatandaşlarımızın hizmetine sunulan trafik cezası ve otopark sorgulama uygulaması online ortamdan yapılabilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan platformda EGM trafik cezası sorgulama işlemlerinin kolaylığı günlük yaşamımızda zaman kaybından kurtulmayı sağlamaktadır. Trafik cezası sorgulama hususunda İçişleri Bakanlığı EGM trafik cezası sorgulama sisteminden yararlanılabilmektedir. EGM resmi internet sitesine giriş yapıldığında karşımıza trafik cezası ve otopark sorgulama adlı bir sayfa açılmaktadır. Sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri başlıklı bölümde yer alan isim, soy isim, doğum yılı, TC kimlik no bilgilerinin girilip “doğrula” linkine tıklanması gerekmektedir. Sorgulama ekranı aşağıda gösterilmiştir.

Tüm bilgiler girilip doğrulama işlemi yapıldıktan sonra aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi kendinize uygun seçeneklerden birini seçerek sorgulama işlemine devam edebilirsiniz.

 

Araç plakasına yazılan seçeneği üzerinden devam ettiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir. Burada son olarak plaka ve tescil belge seri no bilgisini girerek aracınızın plakasına yazılmış ve sisteme girilmiş herhangi bir trafik cezası olup olmadığını görebilirsiniz.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından e-devlet kapısı üzerinden sunulan trafik hizmetlerinden yararlanabilmek için aşağıdaki seçeneklerden ilgili seçeneği seçerek işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  • Araç sorgulama
  • Tüzel kişi ceza sorgulama
  • Otoparka çekilen araç ceza sorgulama
  • Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama
  • Sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama

EGM ceza sorgulama uygulamasında aracınızın trafik cezasının ne kadar olduğunu, cezanın nerede ve neden kesildiğini, ne zaman ödenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. EGM üzerinden sorgulama yapılabildiği gibi Vergi Dairesi üzerinden de işlem gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden de aynı işlemler gerçekleştirilebilir ve ceza sorgulama ve ödeme uygulamaları tamamlanabilir.

EGM üzerinden yapılacak işlemlerde http://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx adresi kullanılmalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*