UYAP PORTALİ VATANDAŞ GİRİŞİ


Kişilerin internet üzerinden yapabileceği işlemler arasında mahkeme sorgulama ve mahkeme durum takibi yapma imkanı da bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapılacak bu tür işlemler için UYAP adıyla yeni bir hizmet portalı oluşturulmuştur. UYAP aracılığı ile yapılacak işlemlerde kişilerin farklı giriş ekranları üzerine seçim yapması gerekir.

Vatandaşların giriş yapabilmesi adına UYAP Portalı vatandaş girişi bölüm oluşturulup vatandaşların bu ekran üzerinden sisteme erişim sağlaması amaçlanmıştır. Bu nedenle UYAP üzerinden bilgi almak isteyenlerin ve giriş seçeneklerini dikkat ederek uygun seçim yapması önem kazanmıştır. UYAP Portalı vatandaş girişi için kişilerin yararlanabileceği bir ekranda e devlettir. E devlet üzerinden kullanıma sunulan UYAP portalı vatandaş giriş ekranı şöyledir;

 

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin bilgi alabilmesi ve işlem yapabilmesi adına üyelik girişi mecburi tutulması kişilerin bu konuda üyelik girişi yapmasını da zorunlu tutmuştur. Üyelik girişi için kişilerin mevcut e devlet bilgilerini kullanması yeterli olacaktır. E devlet bilgileri üzerinden yapılacak giriş sonrasında ise hizmet ekranındaki engel kaldırılacak ve kişilerin UYAP Portalı vatandaş girişi hizmetinden bilgi alabilmesi sağlanacaktır. UYAP Portalı vatandaş girişi ile birlikte kişilerin en çok yapabileceği işler mahkeme sorgulamadır. Mahkeme ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı UYAP portalı sayesinde sizler de istediğiniz zaman mahkeme detaylarını görüntüleyebilir ve online olarak işlem yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*