YASAKLILIK SORGULAMA


Türkiye’de hükümet tarafından resmi kurumlarda ihtiyaç duyulan işlemler adına ihale yapılabilmektedir. Yapılan ihalelerde yetkili tek kurum kamu ihaleleri Kurumu olmaktadır. Kamuya ait ihalelerinin yönetimi ve kurum üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu açıdan devlet tarafından ihalelere katılmak, teklif vermek ve ihale almak isteyenlerin mutlaka kurum tarafından yapılan duyuruları takip etmesi gerekmektedir.

Kurum tarafından yapılan duyurularda ihalelerin ne zaman yapılacağı, ihale şartları ve ihalenin nerede yapılacağı gibi tüm bilgiler yayınlanmaktadır. Böylece ihaleye girmek isteyen kişiler için büyük bir kolaylık sunulmaktadır. Kişiler internet üzerinden yapacakları araştırmalar sayesinde ihaleler hakkında tüm detayları öğrenebilmekte ve ihaleye girip girmeme konusunda karar verebilmektedir. İnternet üzerinden sunulan ve en çok ilgi gören uygulamalardan bir tanesi ise yasaklılık sorgulama olmaktadır.

İhale şartlarını yerine getirmeyen ya da mevzuatlara uygun olmayan bir şekilde davranan firmaya da kişilere yasaklılık verilebilmektedir. Yasaklılık belirli bir süre boyunca devam ettiği için kişilerin yasaklılık durumu hakkında bilgi alabilmesi adına yasaklılık sorgulama işlemlerini yapması gerekmektedir. Yasaklılık sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi adına ise e devlet üzerinden gerekli hizmetler sunulmuş durumdadır. Kamu İhale Kurumu tarafından sunulan bu hizmetlerde kişilerin güncel bilgiler üzerinden sorgulama yaparak yasaklılık bilgi alması sağlanmaktadır. E devlet üzerinden sunulan hizmetler yararlanılması gereken ekran şöyledir;

 

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin bilgi alabilmesi adına e devlet üzerinden kullanıma sunulan formun doldurulması yeterli olacaktır. Formda özellikle tüzel kişilikler içeri vergi kimlik numarası gibi detayların girilmesi istenmektedir. Bilgilerin girilmesinin ardından bilgilere ait kişinin ya da kurumun yasaklı olup olmadığı çok kolay bir şekilde öğrenilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/kik-yasakli-sorgula adresi üzerinden sizlere de belirtildiği gibi yasaklılık sorgulama işlemlerini yaparak güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*