YAŞTAN NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM


Kişiler için ciddi önem arz eden ne zaman emekli olunabilir konusuna kapsamlı cevap arayan kişilerin doğal olarak şartların ne konumda olduğu hakkında bilgisi bulunmamaktadır. Daha öncesinde yasa olarak belirlenmiş şartlara göre 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan kişilerin 15 yıl sigortalı olması ve 3.600 gün prim doldurması suretiyle yaş haddiyle emekli olabilmektedir.

8 Eylül 199’dan 1 Mayıs 2008 arasında sigortalı olan kişiler 25 yıl sigortalı olma zorunluluğuna ve 4.500 gün prim doldurmuş olması zorunluluğuna sahiptir. 2008’de değişen yasa sonrasında 1 Mayıs 2008’den 1 Ocak 2036’ya kadar primlerin 5400 güne tamamlaması şartıyla kişiler 63 yaşını doldurduğu takdirde emekli olabilecektir.

Yukarıda verilen yasa tarihlerine göre kişiler prim gün sayısını, sigorta başlangıç tarihi ele alarak ne zaman emekli olabilecekleri konusunda net bir bilgiye kavuşabilirler. Kişilerin yaşı dahi dolsa önemli olan iş prim gününün dolmuş olmasıdır. Ki bu primi dolduramayan kişilerin hiç bir şekilde emekli olabilmesi maalesef ki mümkün değildir.

 

Emeklilik konusunda bilgi almak isteyenlerin ne zaman emekli olurum sayfasını kullanması gerekmektedir. SGK tarafından oluşturulan ne zaman emekli olurum sayfası üzerinden yapılacak işlemler ile ne zaman emekli olunacağından emeklilik için eksik bilgilere kadar tüm detaylar öğrenilebilir durumdadır. Bu açıdan sigorta ile ilgili tüm merak edilen detaylar tek bir uygulama üzerinden öğrenilebilir durumdadır. Sistem tarafından yapılan hesaplamalarda kişilerin girdiği sigorta bilgileri kullanılmaktadır. Bu açıdan kişilerin doğru bir hesaplama yapabilmesi ve sonuca ulaşabilmesi adına sistem tarafından istenen sigorta bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesi de oldukça önemlidir. Belirtilen tüm detaylara dikkat edilerek sizler de kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*