ÖSYM YGS SINAV YERİ SORGULAMA


2016 YGS SINAV SONUÇLARINI AŞAĞIDAKİ ADRESTEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

13 Martta yapılan ve herkesin merakla beklediği YGS sınav sonuçlarını ÖSYM nihayet açıkladı. Sınav sonuçlarını sizlere aşağıda verdiğimiz link üzerinden öğrenebilirsiniz.

https://sonuc.osym.gov.tr/

13 Mart tarihinde yapılacak YGS sınavında, öğrencilerin nerede sınava gireceği belli oldu. İşte YGS sınav yeri sorgulama ve sınav ile ilgili önemli bilgiler.

Her yıl çok daha fazla bir önem kazanan YGS sınavı bu yıl 13 Mart tarihinde yapılacak. Sınava girecek adayların en çok dikkat etmesi gereken detay ise sınav evraklarını eksiksiz bir şekilde temin ederek sınav yerine sınav saatinde gitmek.

YGS Sınav Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

YGS sınav yeri sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin bu konuda resmi siteler dışında herhangi bir siteyi kullanmaması gerekiyor. ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden kullanıma sunulan YGS sınav yeri sorgulama sayfasının görünümü şöyledir;

 

Resimde de görüldüğü gibi kişilerin ilk olarak ÖSYM sitesine giriş yaparak üyelik bilgileri ile erişim sağlaması gerekir. Giriş sonrasında sınavlar bölümünden öğrencilerin YGS sınavına nerede gireceği öğrenilebilmektedir. Sınav yerini öğrenen kişilerin sınav öncesinde sınav yerini giderek görmesi önerilirken, sınav günü de okula nasıl ulaşım sağlanacağı planlanmalıdır.

Giriş yapılması için TC kimlik numarası ile birlikte OSYM şifresinin kullanılması yeterli olacaktır. Giriş yapıldıktan sonra açılan panel üzerinden ÖSYM ve sınavlar ile ilgili tüm bilgiler erişim sağlanabilir.

Öğrencilerin eğitim hayatında büyük bir öneme sahip olan YGS, üniversiteye başlayacak öğrenciler için çok önemli bir yere sahip.

YGS Nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak adlandırılan YGS, liseyi bitiren öğrencilerin girdiği bir sınavdır. ÖSYM tarafından yönetilen YGS için öğrencilerin lisedeki bölümlerine göre tercih ederek girdiği bir sınavdır. Öğrencilerin giriş için başvuru sırasında başvuru yapılması gerekirken, sınav ücretlerinin de yatırılması gerekiyor.

 

Tüm Sorular Yayınlanacak!

ÖSYM tarafından sınav öncesinde yapılan açıklamada diğer sınavlardan farklı olarak tüm sınav sorularının yayınlanacağı açıklandı. Temel Soru Kitapçığı adı ile yayınlanacak olan sorular sayesinde öğrenciler sınavdaki seçimlerine göre doğru ve yanlış sayısını belirleyerek, durumu öğrenebilecek. Soru kitapçığına ulaşmak isteyen kişiler de sınav sonrasında ÖSYM internet sitesini kullanarak, kitapçığı edinebilecek. Ücretsiz bir şekilde yayınlanacak olan kitapçık, bu sayede kolay bir şekilde indirilerek incelenebilecek. Sorgulama yapmak isteyenler https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfasını ziyaret edebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*