YÜKSEKÖĞRETİM MEZUN BELGESİ DOĞRULAMA


Yükseköğretimden mezun olan öğrencilerin mezuniyet ile ilgili durumlarını kanıtlayabilmesi adına mezun belgesi alması gerekmektedir. Özellikle eğitim durumunun beyan edilmesi gerektiği hallerde kişilerin mezuniyet belgesi alması ve bu mezun belgesini sunulması gerekmektedir. Yükseköğretim mezun belgesi alınabilmesi adına sunulan hizmet e devlet aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılmış durumdadır ve bu bakımdan yükseköğretim mezun belgesi e devlet üzerinden kolay bir şekilde alınabilmektedir.

Yükseköğretim mezun belgesi almak isteyen kişilerin internet üzerinden sunulan hizmet ekranında erişim sağlaması yeterli olacağı gibi ekran üzerinde yer alan bilgiler dahilinde kolay bir şekilde durum belgelendirilmektedir. Durumu belgelendiren sonra ise isteyen kişiler bu belgeyi internet üzerinden indirerek istediği yerde kullanabilmektedir. Belgelerin kullanılması resmi bir geçerlilik sunduğu için kişiler özel ya da tüm devlet kurumlarına mezun belgesini verebilmektedir. Üstelik mezun belgesi önem verilmesinin ardından sistem üzerinden sunulan Yükseköğretim mezun belgesi doğrulama hizmeti ile kişiler güncel belge kontrolü de yapabilmektedir. Yükseköğretim mezun belgesi doğrulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin yararlanması gereken hizmeti ekranı ise şöyledir;

 

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin doğrulama yapabilmesi adına belgenin altında yer alan barkod numaralarını girmesi gerekecektir. barkod numaralarının verilmesinin ardından sistem tarafından bilginin doğruluğu kontrol edilecek ve bu konudaki kesin bilgi kullanıcıları sunulacaktır. E devlet üzerinden kullanıma sunulan bu hizmetlerde üstelik üyelik girişinin yapılmasına da gerek yoktur. Bu açıdan e devlet üyeliği olan ya da olmayan herkes tarafından doğrulama hizmetleri kullanılabilmektedir.  Doğrulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin bağlantı üzerinden E DEVLET erişim sağlaması yeterli olacak ve böylece ekranda açılan sayfa üzerinden kolay bir şekilde doğrulama işlemleri yapılabilecektir.

https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama bağlantı üzerinden kişiler sorgulama yapabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*